Życie bywa pełne nieprzewidzianych wydarzeń, które potrafią pozostawić po sobie ślad w naszej psychice. Dla wielu z nas trudne wspomnienia z przeszłości mogą stać się ciężarem, który wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie, relacje i samopoczucie. Jednym z nowoczesnych i skutecznych podejść terapeutycznych, które mogą pomóc w uwolnieniu się od tego bagażu, jest terapia EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing).
W tym artykule przybliżymy, czym jest EMDR, jak działa, oraz dlaczego warto rozważyć tę formę terapii, jeśli zmagasz się z trudnymi doświadczeniami.
Czym jest terapia EMDR?
EMDR to skrót od Eye Movement Desensitization and Reprocessing, co można przetłumaczyć jako „odwrażliwianie i przetwarzanie za pomocą ruchów gałek ocznych”. Ta innowacyjna forma terapii została opracowana w latach 80. XX wieku przez Francine Shapiro i od tego czasu zyskała szerokie uznanie na całym świecie, szczególnie w leczeniu traum, zespołu stresu pourazowego (PTSD) oraz innych problemów związanych z trudnymi doświadczeniami.
Jak działa EMDR?
Terapia EMDR opiera się na założeniu, że trudne wspomnienia mogą zostać „zablokowane” w naszym umyśle w sposób, który uniemożliwia ich naturalne przetworzenie. Te zablokowane wspomnienia mogą przyczyniać się do występowania różnorodnych problemów psychicznych, takich jak lęki, depresja czy PTSD.
Technika EMDR pomaga przetworzyć i zintegrować je w sposób, który redukuje ich negatywny wpływ na aktualne funkcjonowanie danej osoby.
Proces EMDR składa się z kilku etapów, w których terapeuta prowadzi klienta przez wspomnienia, jednocześnie stosując techniki bilateralnej stymulacji, najczęściej w postaci ruchów gałek ocznych z jednej strony na drugą, stukania palcami lub dźwięków naprzemiennych. Ta stymulacja pomaga mózgowi w przetworzeniu wspomnień i włączeniu ich w kontekst, który jest mniej obciążający emocjonalnie.
Jakie problemy może pomóc rozwiązać EMDR?
Terapia EMDR jest szczególnie skuteczna w leczeniu różnorodnych problemów psychicznych, które mają swoje korzenie w przeszłości. EMDR jest jedną z najczęściej rekomendowanych metod leczenia PTSD. Pomaga osobom, które doświadczyły traumy, przetworzyć urazowe wspomnienia, co prowadzi do zmniejszenia objawów. Może również pomóc w zidentyfikowaniu i przetworzeniu wspomnień, które są źródłem irracjonalnych lęków lub fobii, co często prowadzi do zmniejszenia ich intensywności i doświadczenia dużej ulgi.
Stosowanie tej techniki może nieść skuteczną pomoc również w stanach depresyjnych oraz wspierać osoby z obniżoną samooceną w zmianie przekonań dotyczących spostrzegania samego siebie.Pośrednio wpływa również na poprawę funkcjonowania w relacjach interpersonalnych.
Dlaczego warto rozważyć terapię EMDR?
Jeśli zmagasz się z trudnymi wspomnieniami, które wpływają na twoje życie, terapia EMDR może być bardzo dobrym rozwiązaniem. Oto kilka powodów, dla których warto rozważyć tę formę terapii:
- Szybkie efekty
W porównaniu z tradycyjnymi formami terapii, EMDR może przynieść efekty stosunkowo szybko. W niektórych przypadkach znacząca poprawa jest zauważalna już po kilku sesjach.
- Minimalne obciążenie emocjonalne
EMDR pozwala przetwarzać trudne wspomnienia bez konieczności szczegółowego opowiadania o nich. To może być szczególnie korzystne dla osób, które mają trudności z mówieniem o swoich doświadczeniach.
- Bezpieczeństwo i skuteczność
EMDR jest dobrze przebadanym podejściem terapeutycznym, które zostało uznane za skuteczne przez liczne organizacje zajmujące się zdrowiem psychicznym, jest rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).
- Holistyczne podejście
EMDR nie tylko pomaga w przetwarzaniu traumatycznych wspomnień, ale także wspiera rozwój zdrowszych wzorców myślenia, radzenia sobie z emocjami, samoocenę i poczucie sprawczości.
- Dostosowanie do indywidualnych potrzeb
Terapeuta pracujący metodą EMDR dostosowuje proces terapii do indywidualnych potrzeb klienta, co sprawia, że terapia jest bardziej efektywna.
Jak rozpocząć terapię EMDR?
Rozpoczęcie terapii EMDR jest proste i dostępne dla każdego, kto chce pracować nad swoimi trudnymi wspomnieniami. Wystarczy, że umówisz się na wstępną konsultacje.Pierwsza wizyta to czas w którym możesz omówić z terapeutą swoje potrzeby, on wyjaśni Tobie jak wygląda proces EMDR i odpowie na wszystkie dodatkowe pytania. W PRO – specjalistami przeszkolonymi w pracy tą technika są Pani mgr Jadwiga Wyląg oraz Pani mgr Elżbieta Stańczyk.
Terapia EMDR to skuteczna, nowoczesna metoda, która może pomóc uwolnić się od trudnych wspomnień i pozwoli zacząć żyć pełnią życia. Jeśli czujesz, że przeszłość wpływa na twoje obecne życie, warto rozważyć podjęcie tej formy terapii. EMDR nie tylko pomaga w przetwarzaniu bolesnych doświadczeń, ale także wspiera rozwój osobisty i poprawia jakość życia. Nie musisz zmagać się z przeszłością sam – wsparcie terapeutyczne jest dostępne i może przynieść ci ulgę oraz nowe perspektywy na przyszłość.