You are currently viewing Rozwód rodzicielski – jak wpływa na dziecko?

Rozwód rodzicielski – jak wpływa na dziecko?

Rozwód rodzicielski to jedno z najbardziej stresujących wydarzeń życiowych, które mogą przeżywać dzieci. Badania wskazują, że to wydarzenie życiowe ma podobny wpływ na zdrowie psychiczne dzieci, jak śmierć rodziców.

Aby uporać się z rozwodem, dzieci potrzebują znacznie więcej  czasu niż ich rodzice.

Skutki rozwodu mają wpływ na różne obszary życia dziecka:

  • Zdrowie fizyczne – bóle głowy, bóle brzucha, moczenie nocne, spadek odporności
  • Funkcjonowanie poznawcze – trudności w koncentracji uwagi, zwolnienie procesu zapamiętywania, impulsywność, u dzieci w wieku szkolnym – obniżone wyniki w nauce, zwiększona absencja, problemy z zachowaniem, relacjami z dziećmi i nauczycielami.
  • Funkcjonowanie emocjonalne – dzieci przeżywają żal, rozczarowanie, czasem stany lękowe i depresyjne, częste poczucie winy/zawstydzenie, czują się osamotnione i niepewne, przejawiają zaniżone poczucie własnej wartości i niższą samoocenę. Brakuje im wiary we własne umiejętności, czują winę i bezradność
  • Funkcjonowanie społeczne – skłonność do nieprzestrzegania zasad i ustaleń, nieposłuszeństwo, niechęć do współpracy, agresja – agresję dziecko może przenosić na dorosłego, który z nim mieszka, natomiast tego rodzica, który się wyprowadził, może idealizować. U starszych dzieci może pojawić się skłonność do zachowań

Stres związany z rozwodem ma tendencję do osłabiania relacji rodzic dziecko, podważa zaufanie dziecka do rodzica, a sam rodzic może przestać być autorytetem.

Wszystko powyższe wiąże się ze zwiększonym ryzykiem złego stanu zdrowia psychicznego dziecka w sytuacji okołorozwodowej. Proces adaptacji dziecka do nowej sytuacji zależy od jego wieku, funkcjonowania rodziny po rozpadzie, kontaktów z obojgiem rodziców, przedłużających się konfliktów i napięć między rodzicami. Wydarzenia, w których uczestniczy, utrudniają mu stworzenie prawidłowego wzorca rodziny, a jego dorosłe życie często jest trudne i bardziej skomplikowane niż w przypadku dzieci wychowywanych w rodzinach pełnych. W Pracowni istnieje możliwość konsultacji psychologiczno-prawnych, które pomogą lepiej wesprzeć dziecko w sytuacji okołorozwodowej.

Dodaj komentarz